Nabídka výukových programů dětského klubu Filiánek

pro MŠ a ZŠ na rok 2018/2019

 

VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY
1. HRAJEME SI S PAMĚTÍ
 Program zaměřený na nácvik a ukázky technik ke zlepšení schopnosti pamatovat si data, čísla, slova a pojmy. Program je vhodný již pro děti předškolního věku. Děti i pedagogové se seznámí s metodami, které výrazně usnadní zapamatování si velkého počtu informací. Hravou formou naučí děti lépe využívat kapacitu paměti, což jim může následně pomoci při výuce i v běžném životě. 
Lektorka: Ing. Jana Benešová
 

2. HRAJEME SI HEBCE, MĚKCE

Pohádkově laděný příběh se spoustou hravých nápadů na tvořivou didaktickou hru dítěte, rozvoj smyslových vjemů a podporu rozvoje paměti. V rámci hodiny si děti vyzkouší hry podporující rozvoj jemné motoriky i schopnost úsudku, paměti a učení. Vše je doplněno příběhem uzdravení nemocného stromu v lese a enviromentální výchovou.  

Lektorky: Ing. Jana Benešová

 
3. CESTOU S VESTOU
Výukový program zaměřený na prevenci dětských úrazů, zvýšení povědomí o důležitosti viditelnosti dětí na ulicích a silnicích. Seznámení dětí s bezpečnou hrou a ochranou před úrazy. Děti se naučí důležitá telefonní čísla a prvky osobní ochrany. Dozví se, jak přecházet ulici, k čemu jsou důležité a co to jsou vlastně semafory.
Lektorka: Ing. Jana Benešová
 
Možnost zapojení školek a škol do 6. ročníku výtvarné soutěže návrhu originálního reflexního loga Reflexní děti . 

Výsledek obrázku pro rainbow png

 
                          Tip : DUBEN - měsíc bezpečnosti

4. HOKUSY POKUSY - To budete koukat

Na vlastní oči uvidíme, na vlastní uši uslyšíme a vlastníma rukama si vytvoříme barevnou duhu, promítačku příběhů, necháme zmizet předmět, převrátíme svět, podíváme se do tmy a zase zpátky. Mrkneme se na to, jak funguje lidské okoBudeme zkoumat vlastnosti látek i světla a to na vlastní kůži. Budete koukat, že to jde. Naše světelná laboratoř je tomu totiž přímo stvořená. 

Lektorka: Mgr. Pavla Kobylková, Tereza Vystavělová
 
 

5. HOKUSY POKUSY - Gravitace je legrace

Co je těžší? Kilo peří nebo kilo železa? A co by bylo těžší? Být kosmonautem na Měsíci nebo na Slunci? Proletíme se raketou a zjistíme, jaké legrácky mohou souviset se zákonem, kterému se říká gravitace. Vymyslíme, jaké by to bylo, kdyby gravitace nebylo. Jednoduché pokusy o složitém světě nás k sobě zaručeně přitáhnou. Stejně tak, jak to umí gravitace. Heslo naší kosmické laboratoře zní: „Kdo si nevyzkoušel, neví.“

Lektorka: Mgr. Pavla Kobylková, Tereza Vystavělová
 
 
 
 
6. PROČ NÁM KRÁVA MLÉKO DÁVÁ
Cílem programu je vysvětlit, odkud se bere mléko a proč je zdravé. Děti se dozví, co se dá z mléka vyrábět, jak se to dělá a jak to chutná. Program je doplněn ukázkou výroby másla a jeho následnou ochutnávkou. Děti se dále seznámí s životem domácích užitkových zvířat a v rámci hravých stanovišť si přednesenou látku mohou i prakticky vyzkoušet. 
Lektorka: Ing. Jana Benešová
 
7. VAŽME SI CHLEBA
Cílem programu je, aby děti poznaly životní cyklus rostlin, význam obilnin pro naší výživu a způsob jejich zpracování. Děti se naučí jak připravit půdu, kdy a jak se seje, hnojí a sklízí. Poznají a naučí se různé druhy obilnin. Program zahrnuje i ochutnávku domácího upečeného chleba. Doplněno pohádkou o kuřátku v obilí. 
Lektorka: Ing. Jana Benešová
 
8. OHEŇ

Cílem programu je naučit děti nebát se ohně a znát jeho sílu, ale i nebezpečí. Děti zjistí, jak se oheň rozdělával v minulosti, kde všude je oheň dobrý sluha a kde nám pomáhá při práci. Dozví se, jak předcházet požárům,  jak se chovat v případě nebezpečí například při bouřce nebo požáru.

Lektorka: Ing. Jana Benešová
 
 

 

9. VODA

Program vysvětluje koloběh vody a její důležitost pro náš život. Děti se naučí, kde se bere voda a v jakých skupenstvích se může nacházet. Poznají její sílu a snahu člověka ji zkrotit. Dozví se informace o oceánech a mořích a jak jim člověk mnohdy škodí. Hravou formou si procvičí přednesenou látku. 
Lektorka: Ing. Jana Benešová
 
10. VZDUCH
Cílem programu je pochopit význam vzduchu a naši odpovědnost za jeho čistotu. Děti se naučí složení vzduchu a vlastnosti plynů. Dozví se, jak se dá síla větru využít. V rámci programu děti vyzkoušejí pokusy se vzduchem, rozluští princip větrníku a nakonec si vyrobí malý vírníček. 
Lektorka: Ing. Jana Benešová
 
 
 
11. ZEMĚ
Program je zaměřen na seznámení dětí se zemí-zeminou, kdo a jak zemi využívá, kdo bydlí v půdě. Děti se naučí, jak se dá předcházet znečisťování půdy, jak  třídit odpady a jak si vážit svého okolí. Během programu si děti vytvoří "půdní breberky" a seznámí se se životem potřebných žížal. 
Lektorka: Ing. Jana Benešová

 

 

PROGRAMY SE ZVÍŘATY

12. HRAJEME SI S BASTÍKEM

 
Program seznámí děti s živým pejskem - border kolií. V úvodní části hodiny se děti naučí, jak se s pejsky komunikuje a jak se o pejska starat, co vše potřebuje a jak se učí novým věcem. V další části hodiny předvede Bastík co vše dokáže, jak se cvičí a jak se učí novým věcem. Na závěr hodiny si děti s Bastíkem pohrají, naučí se technice aportování a nové hře - hlavolamy pro děti a pejsky. 

 

Lektoři: certifikovaná canisterapeutka Ing. Jana Benešová, border kolie Bastien

 
 
 
13. ŽÍŽALENÍ S AGÁTKOU
Program je zaměřený na environmentální výchovu, na rozvoj znalostí a povědomí o zpracování odpadů. Děti se seznámí s důležitostí třídění odpadů a hravou formou si vyzkouší,  jak mohou samy odpady třídit. Dozví se kam patří bio odpady z kuchyně, poznají žížalky jako užitečné pomocníky v této činnost, seznámí se s vermikompostováním. Vše doplněno ukázkou živých žížal. 
Lektorka: Ing. Jana Benešová
 
 
 
PROGRAMY ZDRAVÍ A PREVENCE

14. MEDVÍDEK KULIČKA

Program je zaměřený na prevenci dětské obezity, na výchovu k pohybu a správným stravovacím návykům a zdravému životnímu stylu. Děti se zkusí hýbat, poznají co škodí, například potraviny pro ně nevhodné. 
Lektorka: Mgr. Lenka Kotková, absolventka MU, obor výživa a regenerace
 
 
 

15. ABY ZOUBKY NEBOLELY 

Program je zaměřený na nácvik správných návyků péče o dětský chrup pro děti od 2 do 6 let. V souladu s nejnovějšími moderními postupy v dentální hygieně jsou děti seznámeny s tím, jak si správně čistit zuby, jaká je vhodná strava a jak se správně vybírá kartáček na zuby. Děti si zahrají na bacily a zubní kaz, seznámí se s chodem ordinace a čištění zoubků si nacvičí buď se svými vlastními kartáčky, nebo na modelech. 
 
Lektorka: Michaela Poulová - studentka oboru Zubní lékařství na MU, zkušenosti s realizací preventivních akcí a programů pro děti. 
 

 

EKOLOGICKÉ PROGRAMY
 
16. MRAVENCI A JEJICH SVĚT
Program je zaměřený na příblížení světa mravenců dětem. V rámci výuky se děti seznámí s životem v mraveništi, dozví se, jak mravenci vypadají, čím se živ
í, jak se rozmnožují. Poznají několik druhů mravenců i dělbu práce v mraveništi. Naučí se novou básničku a pochopí potřebu jejich ochrany. 
Lektorka: Ing. Jana Benešová
 
 

17. STROMY, STROMKY, STROMEČKY
Program přináší dětem informace o důležitosti a významu lesa pro nás život. Děti poznají, jak se rodí strom, jak roste, co mu škodí a co pomáhá. Seznámí se s lesními zvířaty, zjistí, které mu prospívají a které naopak ubližují. Program je doplněn poznáváním různých druhů stromů. Děti musí splnit několik hravých úkolů a vysvobodí tak stromy od nebezpečných škůdců. 
 
Lektorka: Ing. Jana Benešová
 
 
DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

AKTIVNÍ ŠKOLKA

Školka, která si vybere 4 programy v jednom školním roce dostane označení „Aktivní školka“ a odměnu pro školku.

ČASOVÝ HARMONOGRAM

50 minut výuky s aktivním přispěním dětí začátky v 9.oo, 10.oo a 11.oo hod ev. dle domluvy v jedné skupině max. 25 dětí. Výuka probíhá ve Vaší MŠ a ZŠ, lektor dojíždí.

CENA

Programy "Hokusy pokusy" 60,- Kč/dítě (programy vedou dvě odborné lektorky)
Ostatní programy 40,– Kč/dítě,  minimální cena za jednu třídu 500,– Kč
V případě dojezdu do mimobrněnské školky účtujeme úhradu cestovného (jízdenka autobus, vlak). 
 
 
INFORMACE A OBJEDNÁVÁNÍ VÝUKOVÝCH PROGRAMŮ
 
e-mail: filianek@filianek.cz, benesova@filianek.cz  Uveďte prosím požadovaný termín, počet tříd a počet dětí, telefon, adresu. Výukové programy jsou určené pro MŠ a ZŠ v Brně nebo blízkém okolí.  
mobil: recepce 725 724 421
            Ing. Jana Benešová 728 652 335
 
Nabídku výukových programů si můžete stáhnout zde.
 
Filiánek, z.s.
Antonínská18, Brno 602 00
IČ: 02996707
 
Na setkání s dětmi i s Vámi pedagogy se těší lektoři Filiánku.